hodowle kotów Maine Coon i adopcje kociąt

Decydując się na koty rasy Maine Coon warto wiedzieć coś na temat tej rasy, która jest niezwykle specyficzna, ale jednocześnie bardzo wdzięczna. Nieco inaczej niż koty syberyjski, Maine Coon potrafią na przykład podawać łapkę czy nawet aportować. Nie są to koty dumne i wyniosłe, chociaż można o nich powiedzieć, że są bardzo inteligentne. W związku z powyższym koty te bardzo często nazywane są kocimi psami, ze względu na to, że bardzo często towarzyszą domownikom w ich codziennych czynnościach.

Hodowcy decydują się na rasę Maine Coon zazwyczaj ze względu tego, iż zachwyca ich wygląd, bo koty te nazywane są “łagodnymi olbrzymami”.

Hodowcy, będący także miłośnikami, tejże rasy dokładają starań, aby wydobyć najlepsze cechy, które można nie tylko powielać, ale także utrwalać.

Podstawowym zadaniem każdego hodowcy jest, aby wszystkie cechy związane z wyglądem (proporcje ciała, kształt głowy i tułowia, długość, struktura i barwa włosów, barwa oczu), dzięki odpowiednim i przemyślanym kojarzeniom par uzyskać przedstawicieli danej rasy idealnie odpowiadających wzorcom.

Dobrą pomocą są tabele genetyczne, które służą ustaleniu przewidywanego wyglądu kota.

Rasowe koty hodowlane uczestniczą w wielu wystawach, na których potwierdzona zostaje ich rasowość. Trzeba jednak pamiętać, że dobrze prowadzona hodowla to taka, w której liczy się nie tylko wystawowy sukces, ale także przyszłość rasy, a już przede wszystkim dobro zwierząt.

Kocięta przygotowane do adopcji powinny posiadać nie tylko rodowód, ale także aktualną książeczkę zdrowia, w której powinny znajdować się informacje na temat szczepień oraz odrobaczeń. Warto także pamiętać, że kocięta hodowlane posiadają mikroczip. Należy także pamiętać o umowie podpisywanej między hodowcą a kupującym, która gwarantuje dobre pochodzenie i zdrowie kociaka.